Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń
Rany: 608 698 043
Stomia: 800 120 093
Moje konto | Zaloguj się

Rodzaje opatrunków

Odleżyny powstają w wyniku długotrwałego ucisku jednej części ciała, szczególnie u osób leżących. W zależności od stopnia (głębokości uszkodzenia tkanek) odleżyny należy stosować inne opatrunki.

Jak dobrać opatymalny opatrunek?

W pierwszej fazie, kiedy skóra jest zaczerwieniona, należy chronić to miejsce używając opatrunków hydrokoloidowych np. Granuflex® Extra Thin lub Granuflex®.

Kiedy dochodzi do uszkodzenia naskórka, można zastosować wielowarstwowe opatrunki piankowe - np. AQUACEL® Foam, które dzięki dodatkowej warstwie pianki zapewniają ochronę przed uciskiem.

W dalszych stopniach, kiedy rany są głębsze, należy stosować opatrunki wypełniające. Powinny one być chłonne i zatrzymywać w swojej strukturze nadmiar wydzieliny - np. opatrunki w technologii Hydrofiber™ z rodziny AQUACEL®. Opatrunki te wymagają zawsze pokrycia opatrunkiem wtórnym - np. AQUACEL® Foam.

Opatrunki w technologii Hydrofiber™:

  • pochłaniają nadmiar wysięku i zatrzymują go w opatrunku, co zapewnia skórze zabezpieczenie przed wilgocią, nawet pod wpływem ucisku
  • przekształcają się w żel pod wpływem wydzieliny, co wspomaga utrzymywanie właściwie wilgotnego środowiska w ranie
  • dopasowują się do kształtu rany - nie zostawiają pustych miejsc do rozwoju bakterii

Opatrunki powinny być zawsze dobrane do fazy gojenia rany i problemu, z którym ma spobie poradzić. Algorytm doboru opatrunku w zależności od ilości wydzieliny, obecności infekcji czy głębokości rany znajdziesz tutaj.

Rany zainfekowane

Odleżyny, szczególnie te w okolicy kości krzyżowej, są narażone na infekcje. Aby im zapobiec, stosuje się opatrunki antybakteryjne, ze srebrem (z symbolem AG), np. AQUACEL® Ag Foam (na rany płytkie), czy AQUACEL® Ag Extra™ (do wypełnienia) - zawierające srebro jonowe.

W tych opatrunkach, srebro jest uwalniane pod wpływem wysięku. Jony srebra skutecznie zwalczają szerokie spektrum bakterii, wirusów i grzbów, już w czasie 30 min. od zastosowania. Srebro jonowe nie osadza się w ranie, nie zabarwia jej.

PAMIĘTAJ! Każdą ranę należy skonsultować z lekarzem lub pielęgniarką!