Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń
Rany: 608 698 043
Stomia: 800 120 093
Moje konto | Zaloguj się

Opatrunki stosowane w oparzeniach

1. Opatrunki hydrokoloidowe – występują w postaci płytek, past, żelu. Zewnętrzną warstwę w przypadku płytek stanowi folia lub pianka poliuretanowa o zamkniętych porach (np. Granuflex®, Granuflex® Extra Thin)
Opis działania: są to opatrunki okluzyjne szczelnie izolujące ranę. Zapobiegają wysychaniu rany i tworzeniu się strupa, ułatwiają usuwanie tkanek martwiczych (rozpuszczają uszkodzone tkanki). Utrzymują wilgotne środowisko w ranie (wchłaniają niewielkie ilości wysięku, pod
wpływem kontaktu z wysiękiem hydrokoloidy zawarte w opatrunku tworzą miękki żel). Zapewniają stałą temperaturę w łożysku rany, co wpływa korzystnie na proces gojenia. Chronią one również ranę przed uciskiem i urazami mechanicznymi. Po zastosowaniu opatrunków hydrokoloidowych, na początku leczenia wzrasta ilość wysięku i nasilać się może nieprzyjemny zapach, co wynika z mechanizmu ich działania. Na ranie mogą pozostawać do 7 dni.

2. Opatrunki hydrożelowe – występują w postaci żelu i w postaci płytki.
Opis działania: dzięki zawartości wody (92–95%) uwadniają i rozpuszczają tkankę martwiczą, przyspieszając proces autolitycznego oczyszczania rany, mają ograniczoną zdolność pochłaniania wysięku, utrzymują wilgotne środowisko w ranie. Niektóre hydrożele w postaci płytek wymagają pokrycia jałowym gazikiem. Opatrunek w postaci żelu można zastosować do ran głębokich. Producenci łączą je często z hydrokoloidami lub alginianami w celu zwiększenia ich właściwości chłonnych. W ranie mogą pozostawać do 3 dni (niektóre do 7 dni). Można łatwo zmyć je wodą. Opatrunki antybakteryjne w postaci żelu (z dodatkiem antyseptyku) poza typowym działaniem hydrożeli mają skuteczne działanie antybakteryjne. W ranach czystych mogą być utrzymywane do 5 dni, w ranach zakażonych do 3 dni.

3. Opatrunki alginianowe (alginiany) – mocno chłonące, miękkie włókna alginianu, dostępne w postaci płytek i taśmy, możliwość zwijania, przecinania (warunki sterylne!) - np. Kaltostat®

Opis działania: wytwarzane są z naturalnych polisacharydów otrzymywanych z glonów morskich (głównie brunatnic). Niektóre posiadają właściwości hemostatyczne, mogą więc być zastosowane przy niewielkich krwawieniach. Właściwości absorpcyjne opatrunku powodują pochłonięcie wysięku i stopniowe przekształcenie go w żel, powodując tym samym, że rana nie wysycha (nie stosować w ranach suchych).
Są dobrze tolerowane przez tkanki, lecz nie utrzymują parametrów termoregulacji w ranie.

4. Opatrunki hydrowłókniste (Hydrofiber) – miękkie, bardzo mocno chłonące włókna w postaci płytki lub taśmy, możliwość zwijania, przecinania (warunki sterylne!) - np. AQUACEL® Ag, AQUACEL® Ag Extra, AQUACEL® Ag Burn

Opis działania: przy zetknięciu się z wydzieliną w ranie tworzy się spójny, miękki i przejrzysty żel dokładnie wypełniający ranę, utrzymujący optymalne warunki sprzyjające gojeniu rany - wilgotne środowisko o temperaturze ciała. Wysięk jest absorbowany bezpośrednio do struktury włókna w bardzo dużych ilościach, a dzięki „zamknięciu” w strukturze opatrunku nie kontaktuje się on z otaczającymi tkankami, znacznie ograniczając ryzyko maceracji i podrażnienia skory.
Opatrunki hydrowłókniste mogą występować w wersji ze srebrem jonowym - działają bakteriobójczo.