Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń
Rany: 608 698 043
Stomia: 800 120 093
Moje konto | Zaloguj się

Profilaktyka

Powstawaniu odleżyn można zapobiec. Podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych pozwala zmniejszyć ryzyko powstania ran. Skutecznie zapobiegać można prostymi, domowymi sposobami. Wymaga to jednak codziennego odpowiedniego dbania o ciało chorego.

Jak powstają odleżyny?

Odleżyny powstają wskutek długotrwałego ucisku lub tarcia na ciało chorego.  Zamknięcie naczyń krwionośnych powoduje brak odpowiedniego dotlenienia uciskanych tkanek, a w konsekwencji martwicę. Może ona sięgać wszystkich warstw skóry, a nawet mięśni i kości. Dlatego warto zastosować się do kilku prostych zasad, które pomogą uniknąć trudno gojących się ran.

Codzienna obserwacja

Bardzo ważna jest codzienna kontrola i obserwacja ciała. Sytuacja, kiedy na ciele unieruchomionego pacjenta zaobserwujemy zaczerwienia, otarcia naskórka lub pęcherze, powinna być sygnałem ostrzegawczym. Takie objawy jasno wskazują, że w danym miejscu może dojść do powstania odleżyn.

Zmiana pozycji

Po pierwsze, należy średnio co dwie godziny zmieniać pozycję chorego. W trakcie wykonywania tej czynności, należy lekko unieść ciało, aby uniknąć otarć wrażliwych miejsc. Również w porze nocnej należy dbać o zmiany pozycji. Można stosować delikatny masaż, oklepywanie powierzchni skóry, czy smarowanie oliwką oraz używanie kosmetyków o naturalnym pH 5,5. Codziennie należy wykonywać bierne ruchy częściami ciała, które są unieruchomione. To pozwoli zapobiec przykurczom mięśni.

Higiena

Niezmiernie ważna jest też dbanie o codzienną higienę chorej osoby. Podczas mycia należy unikać gorącej wody oraz ostrych powierzchni. Idealnie sprawdza się letnia woda z mydłem i miękka gąbka. Umyta powierzchnia powinna być dokładnie osuszona. Wilgoć naraża skórę na powstawanie otarć, które mogą prowadzić do rozwoju odleżyn.

Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice krocza i odbytu. Są one naturalnie narażone na powstawanie ran odleżynowych. Dodatkowo, są narażone na zakażenia, co może powodować komplikacje w przypadku powstania rany. Jeśli chory używa pieluch, należy je zmieniać odpowiednio często, aby nie narażać skóry na kontakt z wilgocią.

Pościel i bielizna

Kolejnym elementem zapobiegania powstawaniu odleżyn jest dbanie o pościel i bieliznę chorego. Najepiej, aby były one być wykonane z naturalnych materiałów, które nie wymagają krochmalenia. Powinny zapewniać odpowiedni dostęp powietrza do skóry.

Zarówno pościel, jak i bieliznę należy często zmieniać, aby unikać ryzyka zakażeń. Ponadto, ścieląc łóżko, należy zwrócić uwagę  na to, by chory nie leżał na fałdkach, zgrubieniach, ani żadnych zrolowanych elementach. Prześcieradło powinno być codziennie naciągnięte.

O ile to możliwe, wskazane jest stosowanie materacy, wałków czy kółek przeciwodleżynowych.

Odpowiednia dieta

Kolejnym elementem jest dbanie o odpowiednią dietę chorego.  Powinna ona być bogata w białko, witaminy A, C i E  oraz sole mineralne. Nie zawierać zbyt wielu słodyczy. Brak ruchu sprzyja zaparciom. Dlatego dieta powinna być lekkostrawna.

W zapobieganiu powstawaniu odleżyn najważniejsza jest regularność powyższych zabiegów.