Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń
Rany: 608 698 043
Stomia: 800 120 093
Moje konto | Zaloguj się

Profilaktyka

    Owrzodzeniom kończyn dolnych, jak każdej chorobie, łatwiej jest zapobiegać niż je leczyć. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe działania profilaktyczne. Dzięki temu można zmniejszyć dolegliwości związane z owrzodzeniem goleni.

    Najczęstszą przyczyną powstawania owrzodzeń jest niewydolność żylna. Jest ona powodem powstania ran w aż trzech na cztery przypadki. Dlatego działania profilaktyczne powinny być zorientowane na zapewnienie odpowiedniego odpływu krwi z kończyn.

    Sposób pierwszy - odpowiednia dawka ruchu

    Zaleca się regularne spacery, truchtanie, rower oraz pływanie. Oczywiście ruch powinien mieć charakter rekreacji, a nie wyczynowego sportu. Praca mięśni łydki polepsza krążenie krwi w kończynie. Dodatkową korzyścią z ruchu jest to, że pomaga kontrolować masę ciała. Nadwaga sprzyja powstawaniu niewydolności żył, co może prowadzić do owrzodzeń.

    Właściwe nawyki

    Kolejnym elementem jest wypracowanie właściwych nawyków. Należy unikać długiego przebywania w bezruchu, a w razie konieczności stania w jednym miejscu – dreptać.  Odpoczywaj podnosząc nogi 10-15 cmw powyżej poziomu serca. Wskazane jest noszenie wygodnego obuwia na niewielkim koturnie. Bezwzględnie nie może ono być ciasne lub powodować dyskomfortu przy chodzeniu.

    Niewskazane jest:

    • zakładanie nogi na nogę przy siadaniu,
    • noszenie ciasnych podkolanówek,
    • zbytnie ogrzewanie nóg np. w saunie lub poprzez gorące kąpiele.

    Odpowiednia dieta

    Trzecim ważnym elementem, który pomaga w zapobieganiu powstawania owrzodzenia goleni jest stosowanie odpowiedniej diety. Zalecana jest rezygnacja z picia alkoholu oraz palenia tytoniu. Dieta powinna być niskotłuszczowa. Warto uwzględnić w niej naturalne składniki, które wzmacniają naczynia krwionośne. Do grupy takich produktów należą m.in.  gryka, głóg, arnika, wyciąg z pestek winogron oraz czarny bez.

    Metoda uciskowa

    Kolejnym sposobem na profilaktykę owrzodzenia goleni jest stosowanie metod uciskowych, zwanych też kompresjoterapią. Ma ona zastosowanie u osób, które mają obrzęki podudzi, żylaki i inne objawy niewydolności żylnej. Polega na noszeniu specjalnie dopasowanych pończoch, rajstop lub podkolanówek. Powinny one zostać dobrane przez lekarza. Stosuje się również profesjonalne bandaże. Jednak ich zastosowanie wymaga umiejętności poprawnego zakładania.

    Lecznie farmakologiczne

    Ostatnią metodą jest wsparcie leczenia przy pomocy leków poprawiających krążenie. O podjęciu farmakoterapii powinien zadecydować lekarz. Najczęściej stosuje się leki przeciwzakrzepowe, poprawiające krążenie, rozszerzające naczynia krwionośne oraz wzmacniające ich ściany.

    Podsumowując, w profilaktyce owrzodzeń goleni, kluczowe znaczenie ma właściwy styl życia wsparty takimi działaniami jak metody uciskowe oraz lekarstwa. Kompleksowe działanie pozwala uniknąć trudnego i długiego leczenia.