Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń
Rany: 608 698 043
Stomia: 800 120 093
Moje konto | Zaloguj się

Stopnie odleżyn

Rózne są skale określenia głębokości odleżyn - określanych zazwyczaj mianem stopni odleżyn. Oznaczają one fazę nasilenia zmiany. W zależności od stopnia, różne są cele postępowania z odleżyną. Tak jak w przypadku innych ran - najlepiej odleżynom zapobiegać. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą (pielęgniarką czy lekarzem) już na pierwszym etapie zmian.

SKALA OCENY GŁĘBOKOŚCI WG NPUAP/EPUAP - European Pressure Ulcer Advisory Panel

Stopień 1. Nieblednące pod wpływem dotyku zaczerwienienie - na tym etapie nie ma zazwyczaj przerwania ciągłości skóry. To pierwszy sygnał do podjęcia odpowiednich działań profilaktycznych - odciążenia uciskanego miejsca przez regularną zmianę pozycji ciała leżącego, zabezpieczenia zaczerwienienia opatrunkiem hydrokoloidowym, który będzie chronił przed tarciem.

Stopień 2. Uszkodzenie zewnętrznej warstwy skóry lub naskórka - może przejawiać się w postaci otarcia, pęcherza. Rana jest powierzchowna. Należy wdrożyć odciążenie uszkodzonego miejsca - zmianę pozycji min. co 2 godziny, ranę zabezpieczyć opatrunkiem hydrokoloidowym.

Stopień 3. Uszkodzenie pełnej grubości skóry, może być połączone z martwicą tkanek. Celem jest ochrona przed dalszym powiększaniem się rany.

Stopień 4. Rozległe uszkodzenia tkanki, sięgające do kości i mięśni.