Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń
Rany: 608 698 043
Stomia: 800 120 093
Moje konto | Zaloguj się

Kompresjoterapia

Kompresjoterapia

Zastosowanie terapii uciskowej pomaga zapobiegać powstawaniu owrzodzeń goleni, ale jest również skutecznym środkiem wspomagającym leczenie tego schorzenia. Ucisk działa bezpośrednio na przyczynę powstawania owrzodzeń, sprawiając, że krew pompowana jest ku sercu. Kompresjoterapia (terapia uciskowa) jest najprostszą metodą zapobiegania i leczenia.

Owrzodzenia żylne powstają na skutek zaburzeń krążenia krwi w kończynach. Ze względu na zmiany chorobowe w żyłach, takie jak przewlekła niewydolność, żylaki – krew nie odpływa ku sercu i powoduje to podwyższenie ciśnienia w nodze. To zaś skutkuje gromadzeniem wody, obrzękiem, a także uwolnieniem substancji, które niszczą tkanki.

Jak to działa?

Prawidłowo założony ucisk, pozwala na zmniejszenie obrzęku kończyn i zwiększenie prędkości przepływu krwi. Dzięki temu jest ona pompowana ku górze. W ten sposób zmniejszamy zastój krwi w kończynie i przywracamy prawidłowe krążenie. Kompresjoterapia jest warta uwagi jeszcze z dwóch powodów - nie jest metodą inwazyjną (nie ingeruje w tkankę) i nie powoduje późniejszych powikłań .

Wyroby do kompresjoterapii

Najprostszy sposób prowadzenia kompresjoterapii to przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonych pończoch, rajstop oraz opasek. Są tak skonstruowane, aby ucisk był stopniowy – najmocniejszy w okolicach kostki, im wyżej – tym lżejszy. Rozmiar należy dobrać odpowiednio do rozmiaru nogi pacjenta oraz tego, jak bardzo zaawansowane jest owrzodzenie. Sposób właściwego zakładania rajstop, pończoch i opasek powinien choremu pokazać wykwalifikowany personel medyczny. Źle założony ucisk będzie nieefektywny, nie będzie prowadził do poprawy stanu zdrowia, a może wręcz spowolnić proces gojenia się ran.

W terapii uciskowej można również skutecznie stosować bandaż elastyczny oraz specjalne opaski. Jednak ich umiejętne nałożenie wymaga odpowiedniego przeszkolenia. Podobnie jak w przypadku pończoch – ucisk musi zmniejszać się ku górze. Zarówno bandaż jak i opaski powinny być zakładane przez specjalistę.

Nogę należy bandażować w odpowiedniej pozycji (stopa poziomo oparta na powierzchni). Sepcjalista zaczyna od bandażowania stopy elastycznym 8-centymetrowym bandażem, tak, aby palce były stóp zabarwiły się lekko na niebiesko, ale aby ten kolor znikał przy poruszaniu nimi. Bandażuje od śródstopia, tak aby trzecia warstwa pokryła krawędź pięty. Ten bandaż powinien sięgać aż nad staw skokowy, do początku łydki. Drugi, szerszy (10 lub 12 cm) bandaż jest wiązany tak, aby pokrywał ostatnią warstwę pierwszego. Skosami, dość ostrymi, idzie aż pod kolano, cały czas dociskając do kształtu łydki. Następnie schodzi przeplotem do dołu, by powrócić tak, aby kolejne warstwy przemieszczały się ku górze. W ten sposób zapewniamy odpowiedni ucisk.

Warto jeszcze raz podkreślić: odpowiednio prowadzona terapia uciskowa jest jedną z najprostszych metod profilaktyki i leczenia owrzodzeń goleni.