Jednym z najważniejszych zadań jakie stoją przed osobami chorymi na cukrzycę i ich rodzinami jest zapobieganie wystąpieniu tzw. zespołu stopy cukrzycowej (ZSC). To, niestety, częste powikłanie u diabetyków. W tym przypadku, ogromne znaczenie ma zapobieganie jej powstawaniu. Profilaktykę należy zacząć jak najwcześniej!
Podstawową zasadą w zapobieganiu ZSC jest regularna kontrola, codzienne dbanie o higienę i zapobieganie możliwym urazom.
Monitorowanie poziomu cukru
Pierwszą i najważniejszą rzeczą w zapobieganiu ZSC jest dbanie o właściwy poziom cukru. Hiperglikemia powoduje uszkodzenie nerwów (neuropatię), a to jest bezpośrednim powodem powstania ZSC. Dlatego utrzymywanie odpowiedniego poziomu cukru oraz jest najlepszym sposobem zmniejszenia ryzyka wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej.
Badanie czucia
Drugą ważną rzeczą jest regularne badanie czucia w stopie. Jego brak bardzo często jest czynnikiem, który sprzyja odnoszeniu urazów. Dlatego trzeba przede wszystkim sprawdzać, czy czujemy dotyk w stopie. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Oglądanie stóp
Trzeci element, to regularne, codzienne sprawdzanie stanu stóp. Szczególną uwagę należy położyć na spód stopy oraz przestrzeń między palcami. Do tego celu można wykorzystać pomoc drugiej osoby a nawet lusterko. Nasz niepokój powinno wzbudzać wszelkie rany, otarcia, sucha skóra, a w szczególności owrzodzenia, niegojące się rany oraz oparzenia. W każdej takiej sytuacji należy po pierwsze zdezynfekować ranę, po drugie zabezpieczyć, a po trzecie udać się do lekarza.
Pielęgnacja
Po czwarte, bardzo ważna jest regularna i odpowiednia pielęgnacja stóp i paznokci. Należy regularnie myć stopy letnią wodą z nawilżającym mydłem, dbać, aby paznokcie były krótko przycięte (do tego celu najlepiej używać szerokiego pilnika). Do pielęgnacji należy używać balsamów i kremów, które się łatwo wchłaniają, łagodzą podrażnienia. Szczególnie polecane są zawierające witaminę E, alantoninę i pantenol. Wszelkie nagniotki, odciski i wrastające paznokcie powinny być usuwane przez specjalistę.
Zapobieganie urazom
Piątym elementem profilaktyki ZSC jest zapobieganie urazom stopy. Należy nosić wygodne, dobrze dopasowane obuwie i bezszwowe nieuciskające skarpety. Zarówno za małe, jak i za duże buty mogą prowadzić do obtarć i urazów. Obuwie powinno być wykonane z materiału przepuszczającego powietrze.
Ćwiczenia
Szóstym niezmiernie ważnym elementem profilaktyki jest ćwiczenie i masowanie stóp. Dzięki temu polepszamy ukrwienie stóp. Codzienne wykonywanie prostych ćwiczeń, znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia ZSC. Najlepiej w tym celu robić niezbyt mocne masaże (np. przy pomocy specjalnej rolki), próby podnoszenia przedmiotów palcami, krążenia stopami.
Warto stosować się do powyższych rad. To najlepsze sposoby profilaktyki w Zespole Stopy Cukrzycowej. A zawsze, najlepszym sposobem leczenia jest zapobieganie.