Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń
Rany: 608 698 043
Stomia: 800 120 093
Moje konto | Zaloguj się

Odciążenie

Powikłanie cukrzycy, jakim jest tzw. stopa cukrzycowa, wymaga specjalnej pielęgnacji. Ze względu na neuropatię obwodową, stopa może być pozbawiona czucia. Dodatkowo występuje owrzodzenie i deformacja (tzw. palce młoteczkowe), która również powoduje zwiększony nacisk. Jedną z podstawowych metod profilaktyki nawrotów owrzodzeń jest odpowiednie odciążanie stopy.

Właściwe obciążanie stopy

Ze względu na brak czucia w stopie, chory stawiając stopę może nierównomiernie ją obciążać. W ten sposób, dość łatwo nabawić się odcisków w najbardziej narażonych na nacisk miejscach. To zaś prowadzi do pękania skóry i w konsekwencji owrzodzeń. Dlatego warto zadbać aby stopa była równomiernie i właściwe obciążana. Pomoże to również przyspieszyć gojenie się ran a przede wszystkim pozwoli uniknąć uszkodzeń.

Najprostszą, powszechnie stosowaną metodą, jest używanie kul ortopedycznych do chodzenia. Jednak obecnie dostępne są nowocześniejsze rozwiązania pozwalające na lepsze, równomierne odciążanie stopy cukrzycowej. Skutecznym rozwiązaniem jest też stosowanie urządzeń stabilizujących ruch w stawie skokowym (w kostce). Mowa o łuskach pełnokontaktowych i ortezach stopowo-goleniowych.

Obuwie terapeutyczne

Najlepszym sposobem jest stosowanie specjalistycznego obuwia terapeutycznego. Powinno one być obszerne, aby zapewnić stopie swobodę, luźne ułożenie palców. Szwy nie mogą być wyczuwalne, by nie powodować podrażnień, a elastyczna podeszwa powinna tłumić uderzenia, aby uniknąć mikrourazów. Co niezwykle ważne, buty powinny zostać dobrane w taki sposób, aby odciążać stopę odpowiednio dla konkretnej osoby. Najczęściej wyróżnia się trzy typy takiego obuwia w zależności od tego, którą część stopy mają odciążyć.  Dla ochrony śródstopia stosuje się buty mające dwa koturny (z tyłu i przodu stopy), dla przedstopia – z podwyższeniem podeszwy z tyłu i dla tyłostopia – z koturnem z przodu.

Dobrym i lubianym przez pacjentów rozwiązaniem jest również tzw. but pneumatyczny. Można samodzielnie dostosować stopień jego napompowania, a urządzenie dopasuje się idealnie do stopy. Świetnie sprawdza się to w sytuacji współwystępowania obrzęku.

Najnowszy typ obuwia, tzw. typu CROW (Charcot Restraint Orthotic Walker) ma wnętrze wypełnione specjalną wkładką, dopasowaną do stopy pacjenta. Do tego dochodzi odpowiednio wyprofilowana – tzw. „bujana” podeszwa. A co najważniejsze, jest tak zaprojektowany, że można go łatwo zdejmować, nawet bez pomocy personelu medycznego.

Nie można również zapominać o wkładkach. Odpowiednie, powinny być tak wyprofilowane, aby odciążać stopę dokładnie tam, gdzie najbardziej potrzeba.

Korzystanie z obuwia terapeutycznego oraz innych sposobów odciążania w ZSC wymaga wcześniejszej konsultacji i dobrania odpowiedniego rodzaju przez wykwalifikowany personel medyczny. Każde rozwiązanie należy indywidualnie dobrać do sytuacji w jakiej znajduje się chory.