Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń
Rany: 608 698 043
Stomia: 800 120 093
Moje konto | Zaloguj się

Blog o ranach

 • Odleżyny – leczenie bolesnych ran

  Zazwyczaj pojawiają się jako uboczny skutek chorób obłożnych prowadzących do długotrwałego leżenia lub długotrwałego pozostawania w pozycji siedzącej. Jednak póki nie dadzą o sobie znać pierwszymi objawami, nie każdy pamięta o zagrożeniu ich wystąpienia. Pod jakimi postaciami występują odleżyny? Jak je leczyć?

 • Jak opiekować się obłożnie chorym? Profilaktyka odleżyn

  Nasze społeczeństwo starzeje się w zatrważającym tempie – lekarze i eksperci ostrzegają przed problemami demograficznymi od lat. Należy mieć świadomość, że przy aktualnej polityce, która nie przewiduje znacznego wzrostu liczby punktów wyspecjalizowanej opieki dla przewlekle chorych, coraz więcej obowiązków związanych z dbałością i opieką nad pacjentem tego rodzaju zostanie powierzonych rodzinom, ich bliskim i domownikom. Stąd warto zastanowić się zawczasu, w jaki sposób można sobie poradzić z pielęgnacją, jakie stosować środki medyczne i jakie zabiegi przyniosą największą ulgę cierpiącemu?

 • Jak wybrać właściwe łóżko dla obłożnie chorego?

  Domowa opieka nad obłożnie chorym nierzadko okazuje się trudna i wymagająca. Jednym z najważniejszych aspektów codziennej troski jest zapobieganie odleżynom – zaniedbanie ich może prowadzić do obumarcia głęboko położonych tkanek, zakażeń bateryjnych, a nawet śmierci. Pielęgnację z pewnością ułatwią odpowiednie łóżko i materac – oto kilka porad, jak je wybrać.

 • Jak uniknąć odleżyn? Najważniejsze zasady profilaktyki. Zasada 1 – zmiana pozycji ciała.

  Rozwojowi odleżyn można zapobiegać. Znajomość przyczyn powstawania odleżyn i zapobieganie im to podstawa skutecznej profilaktyki. Najczęstszym i najważniejszym czynnikiem wywołującym odleżyny jest długotrwały ucisk na skórę i tkankę podskórną. Z powodu pogorszenia mikrokrążenia następuje zamknięcie światła naczyń krwionośnych, niedokrwienie tkanek, zwolnienie przemiany komórkowej, a w efekcie śmierć komórki, obumieranie tkanek i powstanie odleżyny.

 • Jak uniknąć odleżyn? Najważniejsze zasady profilaktyki. Zasada 2 – Kontrola stanu skóry i higiena.

  W rozwoju odleżyn niezwykle ważną rolę odgrywa stan skóry. Stanowi ona najlepszą naturalną barierę ochronną przed drobnoustrojami, zapobiega również rozwojowi bakterii.

 • Jak uniknąć odleżyn? Najważniejsze zasady profilaktyki. Zasada 3 – dbaj o prawidłowe odżywianie.

  Trzeba pamiętać, że powstawaniu odleżyn sprzyja niewłaściwa masa ciała – wychudzenie, ogólne wyniszczenie (brak wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej powoduje wzrost nacisku powierzchniowego na skórę) lub znaczna nadwaga, otyłość (zwiększa nacisk w tych miejscach, gdzie kość blisko sąsiaduje ze skórą), niedobory witamin (B12, C), niedobór białka, zaburzenia gospodarki elektrolitowej (sód, potas), makro- i mikroelementów (Fe, Zn), konieczność nieustannego żywienia pozajelitowego lub przez zgłębnik.

 • Jak utrzymać w dobrej kondycji unieruchomionego chorego?

  Długotrwałe unieruchomienie i konieczność leżenia w łóżku negatywnie wpływają na kondycję chorego. Zanikają mięśnie, pojawiają się odleżyny, organizm jest osłabiony i łatwo ulega różnym infekcjom. Zwiększa się ryzyko zachorowania na zapalenie płuc, zatorowość płucną, często nasila się osteoporoza. Jak dbać o chorego w domu, by w tych warunkach zachował jak najlepszą, możliwą formę i sprawność?

 • Przewlekła niewydolność żylna i owrzodzenie podudzi

  Owrzodzenia podudzi najczęściej rozwijają się w rezultacie zaawansowanej i zwykle nieleczonej przewlekłej niewydolności żylnej. Choć zdarza się także, że mają podłoże tętnicze – przyczyniają się do nich np. zakrzepowo-zarostowe zapalenia tętnic lub przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych. Owrzodzeniom można jednak zapobiegać.

 • Fatalne skutki zaawansowanej miażdżycy kończyn

  Początki miażdżycy zwykle przebiegają niepostrzeżenie – jest to szczególnie podstępna choroba. Chorzy łatwiej się męczą, skarżą na ból nóg, problemy z pamięcią lub koncentracją. Skutki arteriosklerozy bywają wyjątkowo niebezpieczne, zwłaszcza gdy zaniedba się schorzenie, zignoruje niepokojące objawy i nie podda leczeniu.

 • Odleżyny – domowe sposoby leczenia ran odleżynowych

  Jak leczyć odleżyny na kości ogonowej, łopatkach, łokciach, piętach czy innych miejscach ciała, w obrębie których zazwyczaj powstają rany? Oto krótki przewodnik dla opiekunów obłożnie chorych lub niepełnosprawnych osób, który podpowie jak zmniejszyć ryzyko rozwoju ran i leczyć te, które pomimo działań profilaktycznych zdążyły się rozwinąć.

 • 1
 • 2
 •   ...  
 • 2