Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń
Rany: 608 698 043
Stomia: 800 120 093
Moje konto | Zaloguj się

Prawdiłowe żywienie jako część profilaktyki przeciwodleżynowej

Prawidłowe żywienie jako część profilaktyki przeciwodleżynowej

Właściwe odżywianie osoby długotrwale leżącej jest jednym z czynników zmniejszających ryzyko występowaniu odleżyn. Wymaga  ono odpowiedniego doboru produktów, aby chory otrzymywał wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz odpowiednią ilość kalorii. Dieta zmniejszająca ryzyko powstania odleżyn   musi zawierać większą ilość białka w porównaniu do diety osób zdrowych. Najlepiej jest podawać choremu produkty, w których obecne jest białko pełnowartościowe, czyli nabiał (mleko, sery białe, jogurty naturalne, maślanka), chude mięso (kurczak, indyk, gotowany schab, polędwica wołowa, cielęcina) oraz ryby (dorsz, morszczuk, pstrąg). Mięso oraz ryby najlepiej gotować w wodzie lub na parze, lub piec w folii w piekarniku. Dzięki temu będą łatwostrawne, co jest ważne dla osób leżących. Jeden z wymienionych powyżej produktów powinien być obecny w każdym z pięciu posiłków, które opiekun podaje osobie chorej.


Spośród aminokwasów istotną rolę w profilaktyce i leczeniu odleżyn odgrywa arginina, która wspomaga regenerację tkanek oraz syntezę włókien kolagenowych obecnych w skórze. Ponadto rozszerza naczynia krwionośne, dzięki temu zwiększa się dopływ tlenu i składników odżywczych do rany, co przyspiesza proces gojenia.


Obok białka ważną rolę odgrywają witaminy oraz sole mineralne. Spośród witamin szczególne znaczenie mają witaminy A, C i E. Wpływają one na proces odnowy tkanek, w tym skóry. Bogatym źródłem tych witamin są owoce i warzywa (czarne porzeczki, papryka czerwona, morele, marchew, natka pietruszki, koperek).

Również codzienne spożywanie 2 łyżek ziaren słonecznika oraz łyżki oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego dostarcza odpowiedniej ilości witaminy E.

Owoce i warzywa, oprócz witamin i soli mineralnych, zawierają również flawonoidy wykazujące właściwości przeciwutleniające. Poprawiają ukrwienie tkanek, chronią przed chorobami układu krążenia, a tym samym wspomagają leczenie odleżyn. Doskonałym źródłem flawonoidów jest również zielona herbata.

Z kolei cynk oraz selen wykazują właściwości przeciwutleniające, przez co zapobiegają infekcji oraz biorą udział w procesie gojenia ran.

Ważna jest również ilość płynów wypijanych przez chorego. Nieodpowiednie uwodnienie tkanek niekorzystnie wpływa na leczenie odleżyn. Obłożnie chory powinien wypijać dwa litry płynów dziennie.

Poniżej przedstawiamy przykładowy zestaw posiłków skomponowany pod kątem zapobiegania odleżynom.

Śniadanie:

 Kanapki z serem białym posypane natką pietruszki. Herbata czarna z cukrem.

2 śniadanie:

Jogurt naturalny z truskawkami i 2 łyżkami słonecznika.

Obiad:

Rosół z kluskami lanymi. Gotowana pierś z indyka lub kurczaka z ziemniakiem, duszona marchewka. Kompot z czarnej porzeczki.

Podwieczorek:

 Budyń śmietankowy polany sokiem malinowym.

Kolacja:

 Jajko gotowane na miękko, pomidor bez skórki posypany koperkiem, bułka pszenna.

Powyższy jadłospis dostarcza osobie chorej niezbędne składniki odżywcze oraz zapobiega powstawaniu odleżyn.

Bardzo często jednak osoby chore nie chcą spożywać posiłków, ponieważ odczuwają dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunki) lub nie mają apetytu.  W takich sytuacjach warto uzupełniać dietę podając choremu  wysokoenergetyczny i bogatobiałkowy produkt odżywczy, który dodatkowo zawiera aminokwas – argininę, która wspomaga gojenie się odleżyn i ran pooperacyjnych. Stosowanie tych produktów przyspiesza proces gojenia się odleżyn i ran.