Trudno gojące się rany na nogach związane z cukrzycą, wymagają kompleksowego leczenia. Dobór odpowiednich środków powinien być jednak dostosowany do indywidualnego przypadku, gdyż każda rana jest inna. Czynnikiem, który w najwyższym stopniu utrudnia leczenie ran cukrzycowych jest występowanie infekcji, dlatego uporanie się z zakażeniem powinno być priorytetowym zadaniem podjętej terapii. (1)
Proces pielęgnowania odleżyn jest złożony i powinien być dostosowany indywidualnie do każdego pacjenta, rany różnią się bowiem stopniem zaawansowania czy lokalizacją. Obecnie z powodzeniem stosowane są nowoczesne opatrunki na odleżyny – w jaki sposób je dobierać oraz na czym polega ich skuteczność?
Istnieją różne rodzaje opatrunków na odleżyny, a wiedza na temat ich właściwości pomaga idealnie dopasować opatrunek do typu rany. Opatrunki przeciwodleżynowe należy dobrać zgodnie ze stopniem zaawansowania odleżyny, umiejscowieniem, obecnością wysięku, infekcji czy martwicy. Oto kilka informacji na temat nowoczesnych opatrunków.
Jak leczyć owrzodzenia podudzi? To temat trudny i złożony, bo otwarte rany na nogach mogą różnić się lokalizacją, stopniem zaawansowania czy występowaniem infekcji, a wszystko to czynniki istotne podczas wyboru odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Oto kilka wskazówek jak leczyć i pielęgnować owrzodzenia na nogach, żeby w jak najwyższym stopniu uporać się z problemem.
Owrzodzenia żylakowe podudzi są najniebezpieczniejszym powikłaniem, związanym z przewlekłą niewydolnością żylną. Leczenie ran żylakowych jest natomiast długie, uciążliwe i bardzo kosztowne. (1) Z biegiem lat wiedza medyczna na ich temat znacznie się jednak pogłębia, a stosowane metody terapeutyczne zyskują na skuteczności. Jakie sposoby leczenia owrzodzeń żylnych stosowane są obecnie?
Zespół stopy cukrzycowej, czyli niezwykle niebezpieczne powikłanie cukrzycy, może skończyć się nawet amputacją kończyny. Dlatego tak istotna jest właściwa pielęgnacja stóp cukrzyka. O czym chorzy na cukrzycę muszą pamiętać, by ustrzec się rozwoju groźnego schorzenia?
Opieka nad obłożnie chorym w domu wiąże się z zapewnianiem mu komfortowych warunków i prowadzeniem działań profilaktycznych, ograniczających ryzyko rozwoju odleżyn.
Jak dbać o swoje stopy? W zapobieganiu powstawania suchej i popękanej skóry, związanej z powikłaniem cukrzycy, najważniejsza jest właściwa pielęgnacja. Stopy diabetyków wymagają szczególnej pielęgnacji.
Leczenie stopy cukrzycowej to bardzo długi i skomplikowany proces. Dlatego chorzy na cukrzycę powinni bezwzględnie przestrzegać zasad profilaktyki, leczyć cukrzycę i szczególnie troszczyć się o stopy – według zaleceń lekarza prowadzącego. Jeśli mimo wszystko objawy zespołu stopy cukrzycowej się pojawią, trzeba uzbroić się w cierpliwość i skrupulatnie wypełniać polecenia specjalisty.
Zaawansowanej niewydolności żył kończyn dolnych niejednokrotnie towarzyszą trudno gojące się rany podudzia, które najczęściej tworzą się w okolicach nieznacznie powyżej kostek. Wywołuje je nadciśnienie w żyłach nóg, które długo się utrzymuje i często wiąże się z zakrzepicą. W konsekwencji skóra i tkanka podskórna w tym obszarze ulegają degeneracji i pojawiają się owrzodzenia. Przewlekłe rany szybko się rozwijają i mogą zająć cały obwód łydki.